Zapytałam przedstawicieli lokali, którzy zadeklarowali w mediach społecznościowych rezygnację z plastikowych słomek, o to jak ten teoretycznie bezsłomkowy system wygląda naprawdę. Na tej podstawie powstał ranking, który mam nadzieję zmotywuje do większych zmian.
Na zachętę
Jedną gwiazdkę przyznaję tym, którzy próbują. Na blogu wyznaję zasadę, że należy doceniać każdą drobną ekozmianę, dlatego kawiarnia, bar lub restauracja zmieniająca plastikowe słomki na inne, nawet na te wyprodukowane z PLA (bioplastik – teoretycznie biodegradowalny, w praktyce w Polsce nigdy nie trafia do kompostowni – więcej na jego temat znajdziecie tutaj) ją otrzymują. Wierzę, że te miejsca chcą działać z korzyścią dla środowiska . Są o gwiazdkę wyżej niż wszyscy ci, którzy nawet nie zastanawiają się nad redukcją plastiku i o całe niebo gwiazd lepsze od barów podających do jednego drinka dwie słomki i palemkę w plastikowej szklance (tak są takie).
Ekozmiany
Przyznaję miejscom, które postanowiły znacząco ZREDUKOWAĆ ilość podawanych rurek. Jak to wygląda w praktyce? Lokal podaje słomkę jedynie na wyraźne życzenie klienta.
Lokal przyjazny eko
Do tej grupy zaliczam te miejsca, które oprócz zmniejszenia ilości słomek wprowadzają także inne przyjazne środowisku rozwiązania: np. biorą udział w akcji #zwłasnymkubkiem , pakują jedzenie na wynos do pojemników klientów, unikają jednorazówek i promują ekologiczne rozwiązania.
Lokal bez słomki
To taki, w których słomek nie ma wcale, są wielorazowe lub całkowicie biodegradowalne i łatwo kompostowalne (czyli nie z PLA lub innego bioplastiku).
Ranking lokali
Cały Gaweł Cantine Bar Cafe
Sopot
Właściciele baru zrezygnowali z podawania plastikowych słomek do napojów. Teraz słomki wykonane z PLA są dostępne na barze – klienci sami decydują, czy chcą z nich skorzystać. Obsługa jednak zachęca co całkowitej rezygnacji z rurek.
Dobra Karma
Katowice
Lokal zrezygnował z dodawania rurek do wszystkich napojów, oprócz 3-4 rodzajów drinków. Jak się dowiedziałam, są one serwowane rzadko, wręcz w „śladowych ilościach”. Pani kontaktująca się ze mną napisała także: „na razie nie mamy zamiennika (plastikowych słomek) i w sumie uważamy, że nie są one potrzebne do życia. To jeden z bardziej zbędnych przedmiotów. Może zastosujemy jakiś zamiennik, ale na razie nasi Goście specjalnie nie narzekają na ich brak ” – za takie słowa daję półtorej gwiazdki! Ale ponieważ dobra Karma już teraz chętnie pakuje jedzenie klientów do ich własnych pojemników, to jeżeli tylko pozbędą się opakowań ze styropianu i plastikowych sztućców na wynos to mają szansę nawet na cztery.
Miyako Sushi
Kraków
Działający w Galerii Krakowskiej lokal od niedawna zrezygnował z podawania słomek. Teraz, wciąż plastikowe rurki, podawane są jedynie na życzenie klienta. Jak poinformowali mnie przedstawiciele firmy, o słomkę prosi się najczęściej dla dzieci. Mimo, że rurki wciąż są plastikowe to za podawanie ich jedynie na WYRAŹNE życzenie przyznaję dwie gwiazdki i kibicuję dalszym ekozmianom.
Hocki Klocki
Warszawa
Hocki Klocki działają nad Wisłą, w miejscu, w którym słomka, drink albo inny odpad może przez nieodpowiedzialnego klienta zostać wrzucony do wody. To, że takie lokale rezygnują z plastiku cieszy mnie szczególnie. Od początku tego sezonu w Hocki Klocki są jedynie papierowe słomki. Barmani nie dodają ich do drinka, ale stoją na barze – klient sam podejmuje decyzję. Jak na miejsce, w którym sprzedawane są alkoholowe drinki to już sukces. Jednorazowe kubki w lokalu są z PLA, zamiast klasycznego plastiku.
Restauracje z grupy Weranda
Warszawa l Poznań
Grupa Weranda ogłosiła projekt #werandasavestheplanet, mający wyeliminować wszystkie plastikowe opakowania stosowane w daniach na wynos. Zmiany zaczęły się od rezygnacji z plastikowych słomek na rzecz tych wyprodukowanych z PLA (w planach jest również wprowadzenie słomek tekturowych). Już teraz rurki są dodawane do napojów jedynie na życzenie klienta. W kolejnych etapach sieć zastąpi plastikowe opakowania na wynos bardziej ekologicznym zamiennikiem (materiał z którego będą wykonane nie jest jeszcze znany). Ma również zostać wprowadzona (co mnie ogromnie cieszy! ) 20 proc. zniżka na zakup napoju do własnego kubka. Aktualnie dwie gwiazdki, ale sieć intensywnie pracuje nad uzyskaniem kolejnego odznaczenia.
Charlotte -chleb i wino
Kraków l Warszawa l Wrocław
Zarządzający siecią lokali po dołączeniu do akcji Fundacji alter eko „24 godziny bez plastikowej słomki” zorganizowanej w ramach Światowego Dnia Oceanów, postanowili już nigdy do jednorazowych rurek nie wracać. Słomki, które pozostały z czasów sprzed akcji, są dodawane do napojów jedynie na wyraźne życzenie gości. Większość opakowań na wynos jest tekturowych, a jednorazowe sztućce są wykonane z drewna.
Enjoy Food&Life
Gdańsk
Lokal nie wprowadzał ekozmian, bo były one od początku wpisane w koncept powstałej w listopadzie 2017 r. restauracji. Wszystkie jednorazowe opakowania, w tym słomki są wykonane z PLA. Rurki nie są dodawane do napojów, a klient sam może po nie sięgnąć. Dodatkowo za zapakowanie jedzenia lub napoju do własnego kubka/lunchboxu lub termosu oferowana jest zniżka 1 zł.
Tel Aviv Urban Food
Warszawa l Łódź
We wszystkich restauracjach z grupy Tel Aviv napoje są podawane bez słomki. Klienci, którzy się jej domagają, na swoje wyraźne życzenie, mogą otrzymać słomkę z tworzywa PLA. Przedstawiciel sieci wspomniał, że zarządzający obecnie próbują pozyskać do swoich restauracji słomki produkowane ze słomy, czyli 100 proc. bio. Dodatkowo od ponad roku klienci lokalu są namawiani do przynoszenia własnych opakowań po jedzenie na wynos. Mogą też kupić napój do własnego kubka. Aktualnie zarządzający lokalami pracują nad wyeliminowaniem reszty jednorazowych produktów. Trzy gwiazdki!
Chopin Point Warsaw Cafe
Warszawa
Już w pierwszym letnim sezonie od otwarcia właścicielka lokalu zrezygnowała z plastikowych słomek. Obecnie w kawiarni dostępne są rurki papierowe, a klienci mogą również kupić na miejscu rurkę szklaną. Docelowo wszystkie słomki mają być zastąpione wielorazowymi. Wprowadzane są także inne ekorozwiązania np. ciasta serwowane w kawiarni są przywożone w pudełkach, które są wykorzystywane kilkakrotnie, a niesprzedane pieczywo jest odwożone do jadłodzielni.
Kubek z przyprawami
Gdańsk
Kubek z przyprawami, to miejsce które sprawia, że kocham Trójmiasto jeszcze bardziej. Słomki są podawane tam na żądanie, a kiedy taka prośba się pojawi do wyboru są dwie opcje: plastikowe (pozostałe z czasów, kiedy lokal dodawał je regularnie) oraz rurki z makaronu! Podobno nie rozpuszczają się nawet do 2 godzin. Klienci zdecydowanie wybierają makaron. Zużyta słomka trafia do pojemnika na bioodpady. Obecnie lokal wymienia też plastikowe mieszadełka na drewniane. Od kwietnia 2017 r. można u nich kupić napój do własnego kubka (5 proc. zniżki), a ponieważ sprzedają też kawę, herbatę i przyprawy to za przyniesie na zakupy własnego opakowania otrzymuje się 3 proc. rabatu.
Mezzalians
Kraków
Wzór dla wszystkich lokali w Krakowie. Słomek nie mają i nie chcą mieć w ogóle. To jednak nie wszystko. Nie ma tutaj też jednorazowych opakowań – żadnych. Chcąc wziąć posiłek na wynos można skorzystać z wielorazowych pojemników restauracji (można je otrzymać za kaucją) lub zapakować danie do własnego pojemnika!
Przyjemność
Poznań
Nie znajdziecie tutaj żadnych jednorazowych rurek. Wielorazowe słomki ze stali nierdzewnej dodawane są jedynie do szprycerów (to taki rodzaj drinka – dodaję, bo ja np. nie wiedziałam). Pozostałe napoje podawane są bez słomki. Nie ma tutaj też plastikowych sztućców, nie dodaje się ich nawet do dań serwowanych na wynos. Najlepsze jest jednak, to jak Przyjemności kreatywnie zagospodarowuje własne, kuchenne odpady. Ze skórek od cytrusów przygotowują domowe nalewki, a z fusów do kawy robią pillingi – które były nawet sprzedawane w lokalu.
Cosmo bar
Warszawa
Od chwili powstania lokalowi towarzyszy koncepcja zero/less waste. Plastikowe słomki nigdy nie były tutaj używane. Zamiast nich dostępne są metalowe. Na żądanie, dla osób, które nie chcą korzystać z metalowej słomki możliwe jest zamienienie jej na taką z PLA. Również jednorazowe kubki dostępne w lokalu są z tego surowca.
Bar Wieczorny
Warszawa
Z plastikowych słomek zrezygnowano tu całkowicie 3 lata temu. Jako zamiennik zostały wprowadzone wielorazowe, metalowe rurki. Osoby, które nie chcą takiej słomki, na żądanie mogą otrzymać zamiennik z PLA. W barze nie używa się także plastikowych butelek. Napoje na wynos są serwowane w szklanych butelkach. Jeżeli trzeba skorzystać z jednorazowych talerzy lub sztućców to, w zależności od dostępności u dostawców, używane są jadalne lub wyprodukowane z PLA.
Loco Mexicano
Warszawa
W lokalach Loco Mexicano papierowe słomki są wydawane tylko na wyraźne życzenie gości i za dopłatą – 1 zł. Cały dochód uzyskany ze sprzedaży słomek jest przekazywany fundacji Lonely Whale – odpowiedzialnej za globalną kampanię #stopsuccking. To jedna z pierwszych zmian wdrożona w sieci, w kolejnych miesiącach na bardziej ekologiczne mają być wymienione opakowań i sztućce używane przy daniach na wynos.
Shoku
Warszawa
W lokalu od dawna dodawano rurki jedynie na wyraźne życzenie klienta lub do napoi z dużą ilością cytrusów. Mniej więcej w maju tego roku z jednorazowych słomek zrezygnowano całkowicie, wprowadzając metalowe zamienniki. Niedługo mają też pojawić się papierowe lub bambusowe (w zależności od dostępności) rurki odpowiednie dla dzieci. Zmiany zostały podjęte świadomie, w trosce o środowisko i żółwie! Restauracja chcąc zminimalizować ilość jednorazowych opakowań zrezygnowała nawet z usług firm zajmujących się dostarczaniem jedzenia na wynos, ponieważ: „nie wszystko da się ładnie zapakować w tekturę czy papier, a styropian to kolejne zło”. I jak tu nie dać 4 gwiazdek?
Lokale, które nie przesłały jeszcze odpowiedzi na pytania – a warto o nich wspomnieć.
Krowarzywa
Warszawa l Wrocław l Kraków l Rzeszów l Gdańsk l Białystok
Sieć lokali zamieniła plastikowe słomki na tworzywo PLA . Zachęca jednak do brania ich jedynie w razie potrzeby. Jeżeli ktoś jadł u nich ostatnio i wie jak to wygląda w praktyce, proszę o informację.
Yumiko Vegan Sushi
Warszawa
Jedno z moich ukochanych miejsc w Warszawie. Poddają tam wegańskie sushi i od dawna zrezygnowali ze dodawania słomek. Czy można je uzyskać na żądanie – tego nie wiem, bo nigdy o słomkę nie prosiłam. Yumiko stara się teraz o wprowadzenie wielorazowych pałeczek, żeby całkiem pozbyć się jednorazówek.
Znacie inne lokale bez słomki?
Jeżeli znacie inne lokale, które deklarują rezygnację z plastikowych słomek napiszcie do mnie na [email protected], na FB lub Instagramie. Skontaktuję się z nimi, zweryfikuję podawane w mediach informację i dodam do zestawienia.
Słomki Zero Waste?
Niezależnie od tego czy w barze lub restauracji podawana jest słomka plastikowa, z PLA, papierowa czy nawet ta biodegradowalna, najbardziej zero waste będzie z niej zrezygnować. Ewentualnie można zaopatrzyć się w swoją, wielorazową rurkę, którą będzie można wykorzystać przy wielu okazjach przez klika lat. Na blogu możecie znaleźć recenzję wielorazowych słomek bambusowych oraz opinie czytelników bloga dlaczego taka rurka czasem się przydaje.