Recykling Środowisko Warszawa

Co to jest PSZOK? Czyli, gdzie można oddać kłopotliwe odpady?

październik 29, 2018

Istnieje punkt do którego możecie oddać wszystkie, dziwne śmieci, których nie obejmuje przydomowy system segregacji. Przyjmują tam: zepsute żarówki, stare opony, gruz, zgrabione liście, ale także kable, szkło i zużyty kuchenny olej? To miejsce nazywa się PSZOK i nie musicie go szukać daleko, bo jest w Waszej gminie.

PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych to miejsce, które funkcjonuje w każdej polskiej gminie. Mieszkańcy mogą oddawać do niego, nieodpłatnie, selektywnie zebrane odpady. Przyjmowane są tam frakcje (czyli rodzaje) śmieci, których nie możemy wyrzucić do kontenera na odpady segregowane pod naszym domem np. zbite talerze, cegły czy pobite lustra.

Co można przywieźć do PSZOKu?

Każdy punkty selektywnej zbiórki ma swój własny regulamin, który należy sprawdzić przed zawiezieniem tam naszych domowych śmieci. Jednak, z założenia można do nich oddać wszystko to co pojawia się jako odpad w standardowym gospodarstwie domowym, czyli: plastik, makulaturę, szkło opakowaniowe, metal, a także odpady zielone np. trawa lub zgrabione liście (z przydomowego ogródka) oraz odpady budowlane z drobnych domowych remontów, takie jak: drewno, cegły i gruz, resztki farby i rozpuszczalników. PSZOKI przyjmują także m.in:

  • opony;
  • odpady elektroniczne i elektryczne;
  • kwasy, rozpuszczalniki, środki ochrony roślin oraz opakowania po nich;
  • przeterminowane leki;
  • meble i odpady wielkogabarytowe;
  • tekstylia, ubrania;
  • oleje samochodowe;
  • lustra i szkło gospodarcze;
  • doniczki, wiadra, skrzynki, miski, zabawki, meble ogrodowe;
  • ramy rowerowe, koła rowerowe, wieszaki, obudowy urządzeń, klamki, elementy metalowe;
  • lampy fluorescencyjne, świetlówki, lampy energooszczędne, termometry rtęciowe;

Do PSZOKu można też zawieźć słoiki, plastik lub metal – tu są lepiej selekcjonowane niż w osiedlowym kontenerze.

Czego nie można przywozić?

PSZOKi mają za zadanie służyć mieszkańcom. Zostały stworzone, w celu odbierania śmieci komunalnych wytworzonych w domach i mieszkaniach – nie można wywozić do nich odpadów z działalności gospodarczej lub w ilości wyglądającej na pochodzące z takiej działalności (takie odpady podlegają pod inne przepisy i nie mogą być traktowane tak jak te, które pochodzą od osób prywatnych).

Bazując na regulaminie warszawskich PSZOKów nie przyjmuje się także produktów w uszkodzonych, cieknących opakowaniach; tworzyw zawierających azbest oraz styropianu budowlanego.

Gdzie wyrzucić zużyty olej kuchenny?

Olej, który wykorzystujemy podczas smażenia nie powinien być wylewany do kanalizacji (mimo, że wielu polskich domach taka praktyka jest bardzo częsta 🙁 ). Resztki oleju osiadają na rurach tworząc zatory i złogi. Są również utrudnieniem dla oczyszczalni ścieków, która ma problem z usunięciem tłuszczów z wody. Olej lub oliwę po smażeniu powinniśmy zlewać do słoika lub butelki, a następnie oddawać go właśnie do PSZOKów.

Najprostszym sposobem jest niewyrzucanie pustej butelki po oleju (niezależnie od tego czy kupujemy olej w plastiku czy w szkle) i zlewanie resztek tłuszczu z nowego opakowania do starego. W mojej kuchennej szafce mam dwie butelki z olejem: jedną ze świeżym i drugą z zużytym. Kiedy ta ze zlewkami się napełni zawożę ja do PSZOKu lub do Moblinego Punktu Odbioru Odpadów.

Mobilny Punkt Odbiory Odpadów Komunalnych w Warszawie

Mobilne Punkty Odbioru lub tzn. mobilne PSZOKi funkcjonują w niektórych gminach np. w Warszawie. Specjalne samochody zatrzymują się w różnych częściach miasta, po to aby ułatwić mieszkańcom prawidłową segregację. Nie każdy może dotrzeć do PSZOKu, które są zazwyczaj położone poza centrum miasta. Mobilne Punkty zatrzymują się np. na parkingach centrów handlowych lub w innych łatwo dostępnych lokalizacjach. To wygodne rozwiązanie ułatwia pozbycie się z domu kłopotliwych odpadów.

Do mobilnego punktu można oddać:

  • oleje spożywcze i samochodowe;
  • kwasy,rozpuszczalniki, środki ochrony roślin oraz opakowania po nich;
  • pojemniki pod ciśnieniem po aerozolach oraz gaśnice:
  • żarówki, lampy fluorescencyjne, świetlówki, lampy energooszczędne, termometry rtęciowe;
  • farby, tusze, tonery i opakowania po nich;
  • kleje, detergenty;
  • baterie, akumulatory;

Mobilne PSZOKi funkcjonujące w Warszawie nie przyjmują opadów elektronicznych i elektrycznych oraz odpadów wielkogabarytowych. Ich zadaniem jest odbieranie od mieszkańców kłopotliwych, ale małych odpadów – tak, aby jak najwięcej osób mogło skorzystać z punktu odbioru zanim samochód wypełni się odebranymi przedmiotami.

Mobilny PSZOK, czyli samochód firmy Remondis, który można znaleźć w wielu warszawskich dzielnicach. Źródło zdjecia: Remondis

Gdzie oddać elektrośmieci w Warszawie?

Jeśli nie mamy czasu jechać do PSZOKu, możemy oddać nasze zepsute kable, słuchawki i laptopy do punktów odbioru elektrośmieci. Niestety nie są to te same punkty, w których rozstawiają się mobilne PSZOKI (wiem, bo raz chciałam załatwić wszystko za jednym razem i się nie udało). Punkty zbiórki odpadów elektronicznych i elektrycznych można znaleźć w każdej dzielnicy Warszawy soboty w godzinach od 10-14. Dokładną rozpiskę z miejscami, do których możecie przywieźć przepalony toster lub uszkodzoną suszarkę znajdziecie tutaj.

Gdzie wyrzucić starą lodówkę, pralkę lub telewizor?

Elektroniczne odpady wielkogabarytowe można przywieźć do PSZOKu, lecz wygodniej będzie skorzystać z bezpłatnego odbioru jaki gwarantuje miasto (przynajmniej w Warszawie). Na stronie firmy współpracującej z urzędem miasta ElektroEko, możecie wypełnić formularz i zamówić odbiór takich sprzętów z Waszego domu w dogodnym terminie, bez żadnych dodatkowych opłat.

PSZOKi w Warszawie:

W Warszawie funkcjonują dwa PSZOKi:

  • w dzielnicy Mokotów – ul. Zawodzie 18;
  • na Białołęce – ul. Płytowa 1 

Zasady w nich obowiązujące znajdziecie tutaj: Regulamin PSZOKów Warszawa

Godziny otwarcie poszczególnych punktów znajdziecie po wpisaniu lokalizacji PSZOKu w google. Tam możecie znaleźć najbardziej aktualne informacje uwzględniające zmiany w funkcjonowaniu punktów.

PSZOKi w Twojej gminie:

PSZOKi funkcjonują nie tylko w Warszawie, ale w każdej polskiej gminie! Informację na temat takiego punktu w Waszej miejscowości znajdziecie na stronie urzędu miasta lub gminy.

 

You Might Also Like

4 komentarze

  • Marta październik 30, 2018 at 5:21 pm

    A to norma że śmieci można oddać za darmo? Bo u nas w gminie jest limit kilogramowy na rok na rachunek za śmieci, a powyżej tej wagi są pobierane opłaty.

    • prostemiasta listopad 7, 2018 at 3:36 pm

      W Warszawie wszystko jest za darmo, ale sposób funkcjonowania tych punktów zależy od gminy. Czasem mogą stosować opłaty za niektóre rodzaje odpadów.

  • Kiti lipiec 27, 2019 at 1:34 pm

    Można oddawać np. puszki, butelki czy makulaturę do organizacji zajmujących się odzyskiem odpadów i recyklingiem. Oddaję do CP Recykling i cieszę się, że mogę choć trochę przyczynić się do czystości naszego środowiska.

  • prostemiasta listopad 16, 2020 at 6:34 pm

    Najlepiej zawieźć ją do PSZOKu- powinni ją przyjąć. Można zadzwonić wcześniej, jeśli nie odbiorą- powinni przekierować w odpowiednie miejsce.

  • Leave a Reply