Coś z niczego Ekologia Inspiracje Środowisko

Jak zbierać deszczówkę w ogrodzie i na balkonie?

maj 11, 2022

Wykonanie urządzenia do zbierania deszczówki jest banalnie proste. Pozyskaną w ten sposób wodę można wykorzystać na wiele sposobów, oszczędzając przy tym zasoby i pieniądze.

Zbieranie deszczówki to ekologiczny sposób na korzystanie z potencjału opadów atmosferycznych do własnych celów. Zamiast pozwalać wodzie spływać z dachu rynną i rurami prosto do kanalizacji- można ją „zatrzymać” i wykorzystać na wiele sposobów. Woda deszczowa może służyć do mycia samochodu, chodników, spłukiwania toalet i podlewania kwiatów. Nasze roślinny skorzystają na podlewaniu wodą deszczową, która w przeciwieństwie do kranówki nie zawiera chloru. Zamontowanie prostego urządzenia do zbierania wody deszczowej wpłynie nie tylko na środowisko, ale także na nasz licznik zużycia wody, co odczuje nasz portfel.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak zbierać deszczówkę w ogrodzie i na działce?
  • Jaki pojemnik do zbierania deszczówki wybrać?
  • Jak samodzielnie zrobić pojemnik do zbierania deszczówki?
  • Jak przygotować pojemnik na deszczówkę, krok po kroku?
  • Jak zbierać deszczówkę mieszkając w bloku?
  • Dlaczego warto zbierać deszczówkę?

Jak zbierać deszczówkę w ogrodzie i na działce?

Zbieranie deszczówki w ogrodzie czy na działkach jest zdecydowanie prostsze niż organizacja takiego działania w bloku lub na tarasie. Przede wszystkim dlatego, że dobrze stworzony system zbierania i przechowywania wody wymaga… podłączenia do rynny. W bloku, lokatorzy nie mają możliwości dowolnego modyfikowania elementów konstrukcji budynku. W przypadku własnego domu – zbieranie deszczówki można zaplanować już na etapie jego budowy np. kupując rynny z gotowymi elementami pozwalającym przekierować wodę z dachu do zbiorników. Jeśli zbieranie wody deszczowej nie było zaplanowane przy powstawaniu budynku, ale mamy możliwość ingerencji w jego system rynnowy- nic straconego! Obecne rozwiązania pozwalają nie tylko na wymienienie części rynny i zamontowanie dodatkowej, pozwalającej na odpływ do zbiornika końcówki- możliwe jest także zrobienie niewielkiego otworu w plastikowej rurze i włożenie do środka gumowej (elastycznej) końcówki rury połączonej z systemem zbierania wody.

Jaki pojemnik do zbierania deszczówki wybrać?

Przed wyborem pojemnika do zbierania wody warto zastanowić się do czego będziemy wykorzystywać deszczówkę. Czy chcemy jedynie pozyskać wodę do podlewania kwiatów dwa razy w tygodniu czy zależy nam na systemie długoterminowego gromadzenia i budowaniu własnych zapasów wody uniezależniających nas (w pewnym stopniu) od państwowych systemów kanalizacji? Należy także uwzględnić ilość miejsca jakie możemy przeznaczyć na zbieranie (czy ma być to jeden, ładny pojemnik czy np. łączony system kilku zbiorników).

Niezależnie od decyzji, każdy znajdzie rozwiązanie wygodne dla siebie. Na rynku dostępnych jest wiele zbiorników różniących się od siebie pojemnością, materiałem i designem- znajdziemy takie, które przypominają pojemnik na odpady lub plastikową beczkę oraz takie, które imitują pnie drzewa czy ceglane elementy elewacji. Oczywiście im bardziej, wymyślny pojemnik- tym wyższa będzie jego cena.

Pojemniki do zbierania deszczówki nie muszą być nudne. Odpowiednio wybrany może być ozdobą działki lub ogrodu.

Jak samodzielnie zrobić pojemnik do zbierania deszczówki?

Do samodzielnego zbudowania pojemnika na deszczówkę potrzebujemy:

  • zbiornika,
  • rury do połączenia z rynną (można kupić gotowy zestaw lub zdecydować się na dobór części własnoręcznie),
  • filtru,
  • kranika, który pozwoli nam na nalewanie zebranej wody np. do konewki.

Jak przygotować pojemnik na deszczówkę krok po kroku:

  1. Wybierz odpowiedni pojemnik, pamiętaj, aby miał przykrywkę.
  2. Wykonaj otwór wlotowy dla wody- musi być on wymierzony idealnie na wymiar, tak, aby do zbiornika nie mogły dostać się insekty lub zanieczyszczenia. Komary składają jaja w stojącej wodzie, dlatego lepiej dobrze zabezpieczyć otwory, którymi mogłyby dostać się do wnętrza zbiornika.
  3. Przygotuj otwór w rynnie. Następnie dopasuj do niego koniec rury mającej łączyć rynnę ze zbiornikiem. Jeśli masz taką możliwość zamontuj na rynnie fabrycznie przygotowany element z już gotowym wylotem.
  4. Przed połączeniem zbiornika z rynną za pomocą rury- pamiętaj o filtrze! Im czystsza woda trafi do zbiornika tym mniej niechcianych mikroorganizmów się w niej pojawi.
  5. Pamiętaj o otworze przelewowym! Wykonanie dodatkowego otworu u góry pojemnika pozwoli wypłynąć nadmiarowi wody  (np. po intensywnych kilkudniowych opadach). Jeśli taki otwór nie zostanie wykonany nadmiar deszczówki może nawet rozsadzić pojemnik lub uszkodzić rynnę.
  6. Zamontuj kran. Najlepiej, aby był umieszczony kilka centymetrów od dna zbiornika, tak, aby korzystanie z niego było wygodne i komfortowe. Wybór kranów do pojemników na deszczówkę można znaleźć w sklepach budowlanych.
  7. Ciesz się zebraną wodą i korzystaj z niej dbając o swoje rośliny!

Infografikę przedstawiającą jak zbudować pojemnik na deszczówkę znajdziesz tutaj.

Jak zbierać deszczówkę mieszkając w bloku?

Mieszkając w bloku wciąż możemy zbierać deszczówkę, jednak nasze działania nie będą tak efektywne jak wtedy, gdy mamy możliwość ingerencji w rynnę odprowadzającą wodę z dachu. Nasz „system” powinien mieć możliwie jak największą powierzchnię, z której zbiera wodę. Popularnym sposobem jest rozwieszanie wodoodpornej płachty, z której woda może skapywać do naczynia. Nie jest to jednak najestetyczniejsze rozwiązanie, jednak jest stosowane np. na campingach. Dodatkowym sposobem może być zamontowanie mini rynny przy linii balkonu lub tarasu – w ten sposób bez podłączania się do głównej rynny uda się nam zebrać więcej wody. Przede wszystkim, należy pamiętać, aby zawsze, kiedy spodziewamy się deszczu mieć na balkonie wystawione naczynie np. szeroką miskę, która pozwoli nam złapać możliwie dużo wody. W zbieraniu wody na balkonie mogą pomóc nam- rośliny, im bujniejszy będzie nasz tarasowy ogródek, tym więcej wody uda się nam zatrzymać. Odpowiednie ustawienie donic, wyposażone ich w gromadzący wodę keramzyt i zabezpieczenie powierzchni ziemi przed wysychaniem np. korą – pozwoli nam małym kosztem, bez konieczności ciągłego podlewania, cieszyć się pięknymi, zielonymi roślinami. To one produkują dodatkowy tlen w miejskiej dżungli.

Warto również podjąć kroki do zainstalowania systemu do zbierania deszczówki w bloku. Coraz więcej wspólnot mieszkaniowych chce dbać o zrównoważone gospodarowanie budynkami i decyduje się na zamontowanie zbiorników na wodę deszczową z której następnie podlewane są rabatki i trawniki. Jako mieszkańcy danego budynku czy osiedla, możemy zgłaszać swoje pomysły na wprowadzenie innowacji takich jak np. pojemniki do zbierania deszczówki.

Dlaczego warto zbierać deszczówkę?

Przywykliśmy do myślenia, że Polska jest krajem deszczowym, w który „tylko zimno i pada, zimno i pada”. Nie jest to prawdą. Daleko nam do jednego z najbardziej deszczowych miejsc na Ziemi góry Waialeale na Hawajach, gdzie w ciągu jednego roku spada ilość deszczu równa sumie wszystkich opadów w Warszawie z ostatnich dwudziestu lat!

Nasze postrzeganie pogody w Polsce wiąże się przede wszystkim z tym, że jeden z najcieplejszych miesięcy w naszym kalendarzu, lipiec, jest jednocześnie najbardziej deszczowym. Traktujemy więc deszcz jako wroga, który krzyżuje nam plany weekendowe i urlopowe. Takie podejście może nas sporo kosztować.

Nasz kraj jest jednym z najbardziej zagrożonych suszą w Europie. Zajmujemy piąte od końca miejsce pod względem posiadanych zasobów wody słodkiej, za nami są jedynie Malta (przeczytaj o słonej wodzie w kranie), Cypr, Dania i Czechy. W Polsce na jednego mieszkańca przypada 1600 m3 wody rocznie, podczas gdy europejska średnia to 6000 m3. Wraz z ocieplaniem się klimatu doświadczamy coraz częstszych suszy, a opady śniegu, który topniejąc na wiosnę podnosił poziom wody w naszych rzekach i jeziorach, są mniejsze niż w latach ubiegłych. Chcąc zapobiec stepowieniu naszego kraju, musimy wszyscy (kolektywnie i indywidualnie) przykładać większą wagę do oszczędzania wody. Zbieranie deszczówki może być tym pierwszym krokiem.

You Might Also Like