Psychologia

Gdzie uzyskać bezpłatną pomoc psychologiczną w czasie epidemii?

marzec 25, 2020

Obecna sytuacja w Polsce i na świecie może być trudna lub przytłaczająca dla wielu osób. Poniżej znajdziecie listę miejsc, które nieodpłatnie udzielają wsparcia potrzebującym osobom.

Niezależnie od powodów, jeśli tylko czujesz taką potrzebę, możesz skorzystać z kontaktów umieszczonych w tym poście. Wymienione przeze mnie instytucje, fundacje oraz inicjatywy zrzeszają osoby deklarujące nieodpłatną chęć pomocy online (skype, czat) lub telefonicznej. Lista powstała na podstawie udostępnianych w sieci ogłoszeń. Zgromadziłam tutaj namiary na specjalistów pracujących w różnych nurtach oraz sposobach terapii. Niektóre z miejsc są przeznaczone tylko dla konkretnej, określonej grupy osób. Inne oferują pomoc dla każdego, bez wyjątku. Bardzo proszę o uszanowanie tego. Jeśli dany sposób pomocy lub zasady samej organizacji Ci nie odpowiadają, po prostu przejdź do kolejnego linku. W opisie każdego miejsca starałam się zawrzeć najważniejsze informacje pomagające dokonać świadomego wyboru i zadecydować czy to rozwiązanie jest dla Ciebie. Mam nadzieję, że każda odczuwającą taką potrzebę osoba znajdzie tutaj namiar, który będzie dla niej odpowiedni. Wszystkiego dobrego.

 

BEZPŁATNA POMOC PSYCHOLOGICZNA I TERAPEUTYCZNA
W CZASACH KRYZYSU:

 

  • DLA WSZYSTKICH:

Psychologowie dla Społeczeństwa
Inicjatywa psychologów, psychoterapeutów oraz pedagogów utworzona w związku z obecnym kryzysem. Na stronie znajduje się kontakt do kilkudziesięciu specjalistów deklarujących możliwość udzielania darmowej porady osobom tego potrzebującym. Na konsultacje przez skypa lub telefonicznie umawia się już bezpośrednio z wybranym specjalistą. Taka rozmowa trwa nie dłużej niż 50 minut. W niektórych przypadkach, w ramach indywidualnych ustaleń już z wybranym psychologiem lub terapeutą możliwe jest zaplanowanie większej ilości nieodpłatnych konsultacji (maksymalnie trzy).

Sięgnij po POMOC #zostanWdomu
Inicjatywa w formie wydarzenia na Facebooku zorganizowana przez Wielkopolską Szkołę Psychoterapii Gestalt oraz psychoterapeutkę Aleksandra Replin. Pod linkiem można znaleźć obszerną listę terapeutów pracujących nurcie psychoterapii Gestalt, którzy zadeklarowali chęć nieodpłatnej pomocy. Umówienie konsultacji obywa się po kontakcie z wybranym specjalistą. Umieszczone tutaj namiary, mogą być szczególnie przydatne dla osób OBCOJĘZYCZNYCH, które chciałby odbyć konsultację w innym niż polski języku. Każdy specjalista, który posługuje się językiem obcym,  na poziomie umożliwiającym prace zawodowa, ma to zaznaczone w swoim opisie.

Koronawirus – kryzysowa pomoc psychologiczna. Jak i gdzie szukać wsparcia.
Grupa na Facebooku zrzeszająca psychologów i psychoterapeutów, ale także osoby potrzebujące wsparcia. Grupa została utworzona szczególnie z myślą o osobach będących już w trakcie terapii lub leczenia, które zostało zawieszone w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemiologicznego i epidemii. O wsparcie może jednak poprosić każdy odczuwający taką potrzebę, niezależnie od sytuacji. Grupa jest oznaczona jako prywatna, przed zobaczeniem publikowanych treści, trzeba poprosić o możliwość dołączenia.

Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego
Pracownicy Instytutu udzielają bezpłatne wsparcie psychologiczne online (za pośrednictwem skypa lub innego komunikatora). Osoby chcące skorzystać z pomocy mogą napisać do koordynatorki działań dr Agaty Rudnik z Zakładu Psychologii Klinicznej i Neuropsychologii na adres: [email protected] lub skontaktować się przez skype: agata.rudnik7 Możliwa jest rozmowa w języku angielskim.

Darmowe konsultacje psychoterapeutyczne – #zostańwdomu
Organizowane przez poradnię „Psychologiczna Synergia” oraz stowarzyszenie „Bez Oceny – młodzi ludzie są ważni” . Prowadzone są w nurcie psychoterapii poznawczo-behawioralnej przez mgr Darię Wójcicką. Pod linkiem można znaleźć namiary umożliwiające umówienie się na bezpłatną, 50 minutową konsultację za pośrednictwem skypa.

Fundacja Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej „Razem”
Organizacja uruchomiła bezpłatny numer telefonu: 733 563 311 dla osób w kryzysie. Swoją pomoc kierują szczególnie do osób starszych, przebywających w szpitalach zakaźnych, personelu medycznego i osób, które muszą mierzyć się z chorobą swoją lub bliskich.

Polskie Stowarzyszenie Analizy Bioenergetycznej
Psychoterapeuci  (pracującego według metody łączącej terapię z uwalnianiem napięcia z ciała opracowanej przez Aleksandra Lowena) udzielają bezpłatnych konsultacji i wsparcia drogą telefoniczną. Na stronie znajdują się bezpośrednie kontakty do osób pełniących dyżury w określonych porach i dniach.

 

  • DLA PRACOWNIKÓW SŁUŻBY ZDROWIA:

Bliskie Miejsce

Poradnia uruchomiła bezpłatne konsultacje online jako wsparcie dla lekarzy, personelu medycznego, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów i ratowników medycznych. Można zapisywać się przez aplikację moment: wybierając z menu odpowiednią usługę (jej koszt będzie oznaczony jako 0 zł).

Pomoc psychologiczna dla służb medycznych i ratowniczych
Dwie psycholożki z fundacji „Akceptacja” udzielają wsparcia pielęgniarkom, lekarzom, ratownikom medycznym, studentom kierunków medycznych, strażakom, policjantom  i każdej osobie pracującej „na pierwszej linii frontu”. Zapisy na konsultacje obywają się drogą mailową, szczegóły w linku. Czas trwania bezpłatnej terapii ustalany jest indywidualny.

Kontakt – Centrum Psychoterapii i Rozwoju
Poradnia oferuje bezpłatne konsultacje (30 min) dla pracowników służby zdrowia oraz osób przebywających na kwarantannie. Zapisy na konsultacje odbywają się drogą mailową.

TRE Polska
Prowiderzy metody TRE (metoda uwalniana traumy i stresu z ciała przez ćwiczenia opracowane dla żołnierzy amerykańskich powracających z misji) udzielają bezpłatnych konsultacji online dla pracowników służby zdrowia. W komentarzach do podlinkowanego postu zgłaszają się osoby mogące udzielić wsparcia. Obecnie można tam znaleźć namiary do ponad 50 osób z całej Polski.

 

  • DLA OSÓB LGBT+

Queerantanna
Grupa dedykowana szczególnie młodym osobom LGBT+, które odczuwają samotność, izolację lub są w kryzysie w związku z obecną sytuacją.

Fundacja Lambada
Telefon Zaufania Fundacji działa niezależnie od sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Kontaktować można się pod numerem telefonu: 22 / 628 52 22 od poniedziałku do piątku w godz. 18-21 lub mailowo: [email protected]

 

  • DLA KOBIET W CIĄŻY

Stowarzyszenie DOULA w Polsce
Oferuje wsparcie dla kobiet w ciąży i w połogu. Na stronie organizacji można znaleźć listę specjalistek, które deklarują chęć udzielenia konsultacji drogą telefoniczną.

Fundacja Medycyny Prenatalnej im. Ernesta Wójcickiego
Specjaliści fundacji udzielają bezpłatnego wsparcia po przez infolinię oraz czat dla kobiet w ciąży i połogu. Działalność ta jest niezależna od sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

Urszula Owczarz – mama psycholog
Psycholożka okołoporodowa oferuje konsultacje online dla kobiet w ciąży, w połogu oraz dla mam noworodków.

 

  • DLA CHRZEŚCIJAN (katolików oraz chrześcijan innych wyznań)

Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich oddział gdański – członkowie stowarzyszenia w ramach ustalonych w harmonogramie dyżurów udzielają półgodzinnej konsultacji terapeutycznej dla osób, które czują lęk, stres oraz destabilizację w związku z pandemią. Więcej na temat samej organizacji i jej status można znaleźć tutaj.

 

  • POMOC DOSTĘPNA REGIONALNIE

DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

Częstochowski Telefon Zaufania– finansowany przez Urząd Miasta Częstochowy jest udostępniony dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji, doświadczyły przemocy, stanów obniżonego nastroju lub chcąc poszerzyć swoją wiedzę na tematy związane z podobnymi zagadnieniami.

Akurat ten telefon znalazłam bez problemu w Internecie, bardzo możliwe, że podobne inicjatywy działają też bezpłatnie w Waszych miastach. Infolinia działa niezależnie od sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

DLA MIESZKAŃCÓW PODBESKIDZIA

Podbeskidzki Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Bielsku-Białej
Do ośrodka może zgłosić się każda osoba, która przechodzi kryzys lub nie wie jak sobie poradzić w sytuacji w jakiej się znalazła. Całodobowa infolinia działa niezależnie od sytuacji epidemiologicznej w Polsce pod numerami telefonu: 33 814 62 21 ; 33 19288

DLA  MIESZKAŃCÓW WARSZAWY

Waszawski Ośrodek Interwencji Kryzysowej – działa niezależnie od sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Oprócz konsultacji psychologicznych, świadczy także konsultacje prawne i społeczne.

DLA OBJĘTYCH KWARANTANNĄ MIESZKAŃCÓW RACIBORZA

Persona Racibórz – osoby przebywające na kwarantannie w gminie Racibórz mogą otrzymać bezpłatne wsparcie drogą telefoniczną, mailową lub online.

 

TELEFONY ZAUFANIA
Podane niżej numery działają niezależnie od stanu epidemiologicznego w kraju.

 

  • DLA OSÓB W DOROSŁYCH W KRYZYSIE EMOCJONALNYM

Kryzysowy Telefon Zaufania
116 123 – linia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 14.00 do 22.00 .

Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji
22 594 91 00 – bezpłatna infolinia czynna od 17-19 w środy i czwartki. Przy telefonie dyżuruje lekarz psychiatra.

ITAKA – antydepresyjny telefon zaufania
22 484 88 01 – bezpłatna infolinia czynna od 17-19 w poniedziałki i czwartki od 17 do 20.

 

  • DLA DZIECI, MŁODZIEŻY (oraz ich opiekunów i nauczycieli chcących porozmawiać o problemach podopiecznych)

Fundacja ITAKA
800 080 200 – całodobowa, bezpłatna infolinia. Można kontaktować się również drogą mailową: [email protected]

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
116 111 – całodobowa, bezpłatna infolinia dla dzieci i młodzieży. Obsługiwana jest przez ponad 70 konsultantów.

800 100 100 – bezpłatna linia przeznaczona dla rodziców i nauczycieli. Dostępna od poniedziałku do piątku od 12.00 do 15.00.

 

  • DLA KOBIET, KTÓRE DOŚWIADCZYŁY PRZEMOCY

Telefon zaufania Centrum Praw Kobiet
(22) 621 35 37 –  od poniedziałku do piątku (z wyłączeniem czwartków- wtedy pod tym numerem dyżuruje prawnik) w godz. 10-16 można skontaktować się z psychologiem centrum.

600 070 717 – całodobowy telefon interwencyjny, tylko w nagłych sytuacjach w której niezbędne jest natychmiastowe wsparcie.

Telefon antyprzemocowy Fundacji Feminoteka
888 88 33 88  –  linia czynna od pon. do pt. od godz. 8.00 do 20.00

 

  • DLA OSÓB DOTKNIĘTYCH PRZEMOCĄ W RODZINIE

Policyjny Telefon Zaufania dla Osób Dotkniętych Przemocną w Rodzinie
800-120-226 od pon. do pt. (9.30 do 15.30)

Ogólnopolski Telefon dla Osób Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”
800 12 00 02 – całodobowa, bezpłatna infolinia.

 

Na liście znajdują się podmioty, które zadeklarowały na swoich profilach w social mediach lub stronach internetowych gotowość pomocy- nie odpowiadam za to jak faktycznie działają poszczególne numery oraz konsultacje. Jeśli znacie inne organizacje udzielające bezpłatnej pomocy, zostawiajcie na nie namiar w komentarzu pod postem.

No Comments

Leave a Reply