Coś z niczego Ekologia Inspiracje

Jak zrobić papier do pakowania prezentów?

grudzień 6, 2017

Święta coraz bliżej- nie da się ukryć. Wraz z nimi pojawia się pytanie, jak w ekologiczny sposób zapakować prezenty? Można wykorzystać tkaniny, zachowane z zeszłego roku opakowania lub wykonać prosty zerowastowy papier samemu.

Kiedy już wybrałaś/eś jakie prezenty wręczysz swoim bliskim, czas zastanowić się nad opakowaniem. Starając się wykorzystać to co mam w domu postanowiłam przygotować prosty papier pakowny jaki może zrobić każdy. Jak zrobić papier do pakowania prezentów, który będzie zero waste?

Potrzebne będą jedynie:

  • zadrukowane dwustronnie kartki,
  • kredki lub farbki,
  • żelazko,
  • klej do papieru.

1.Wybierz papier

Kartki mogą być zadrukowane tylko z jednej strony, ale wtedy moża byłoby je wykorzystać na notatki. Do świątecznego papieru najlepsze będą takie, których już nie da się zapisać. Dzieki temu, będą mogły się jeszcze przydać. Może to być papier gazetowy albo kartki ksero, które mają drobny, niezbyt wyraźny druk.

przygotuj odpowiednie kartki

przygotuj odpowiednie kartki

2.Malowanie wzoru

Moją ulubioną Wielkanocą tradycją jest wspólne malowanie jajek. Cała rodziną siadamy przy stole i ozdabiamy pisanki. Dlaczego nie stworzyć nowej tradycji i wspólnie dekorować papier przed Bożym Narodzeniem? Dzieci na pewno będą zachwycone!
To jaki wzór wybierzecie zależy od Was, dobrze jednak kiedy jest dosyć drobny – wtedy litery na kartkach nie są tak widoczne. Ja wybrałam choinki i gałązki ostrokrzewu.

Dobrze odwrócić kartkę do góry nogami przed rozpoczęciem rysowania – trudniej będzie wtedy odczytać tekst.

tłem do świątecznego papieru jest próbny wydruk mojej pracy magisterskiej ;)

tłem do świątecznego papieru jest próbny wydruk mojej pracy magisterskiej 😉

tak to wygląda pod koniec :)

tak to wygląda pod koniec 🙂


3.Gniecenie

Nie jesteś do końca zadowolona/y ze swojej pracy? To świetnie! Pognieć zapełnione malunkami kartki. Ponieważ papier ksero jest sztywny dobrze jest zrobić to kilka razy – zaginając, prostując i ponownie zaginając. Uważaj, żeby nie porwać papieru.

pognieć!

pognieć!

4. Wyprasuj

Kiedy papier zacznie być już „miękki” z powodu ilości drobnych zagięć należy go ostrożnie wyprostować i uwaga, tu najdziwniejszy etap papierowej manufaktury, wyprasować niezbyt rozgrzanym żelazkiem. Prasowanie spłaszczy zagięcia i sprawi, że papier będzie wyglądał atrakcyjniej. Jednocześnie będzie się łatwo układał.

 

papier przed wyprasowaniem

papier przed wyprasowaniem

po wyprasowaniu

po wyprasowaniu

 5. Zapakuj

I już! To takie proste. Kilka kawałków papieru możesz skleić za pomocą zwykłego kleju roślinnego (może być zrobiony z mąki ziemniaczanej). Klej przyda się również, przy pakowaniu, dzięki temu taśma klejąca nie będzie potrzebna.

Świąteczne podarunki gotowe

Świąteczne podarunki gotowe

Jak Wam się podoba efekt końcowy? Dla mnie przygotowanie takich ozdób to przede wszystkim super zabawa i wykorzystanie tego co już mam ( w tym przypadku notatek ze studiów). A jak Wy zapakujecie tegoroczne prezenty?

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply